Tätä turnausta on odotettu jo vuosi kausia. Nimittäin vuosia sitten seuran nykyinen pj. Matti Peltola heitti ilmoille idean yöturnauksen järjestämisestä. Siihen aikaan siihen ideaan ei ollut rohkeutta tarttua, mutta tänä vuonna Ysikakkosen T12-13 joukkueella oli ja saivat aikaiseksi todella hienon, erilaisen pelikokemuksen lukuisille pelaajille. Toivottavasti tästä turnauksesta tulisi seuraan perinne.
Meidän joukkueessa vähän aikaa mietittiin, voidaanko osallistua turnaukseen, kun se oli tarkoitettu pari vuotta meitä vanhemmalle ikäluokalle. Onneksi meillä on rohkeat ja innokkaat pelaajat, jotka vain innostuvat vaikeista haasteista. Yhden pelaajan vanhempi kirjoittikin, että yöturnaus oli yksi tämän pelaajan unelmista. Valmentajana on hieno tunne mahdollistaa lapsille unelmien toteutumista!
Turnauksessa saatiin pelata neljä ottelua. Tavoitteeksi pelaajat asettivat turnauksen voiton, se jäi vielä saavuttamatta, mutta klo 1.30 saatu pokaali 2-1 hävityn pronssipelin jälkeen lämmitti kuitenkin mieltä kovien pelien jälkeen.
Positiivista oli se, että pysyttiin kohtuu hyvin mukana vanhemman ikäluokan pelinopeudessa, eikä päästetty yhtään erikoistilanne maalia, vaikka kulmapotkut olivat huomattavasti laadukkaampi ja voimakkaampia, joihin on omissa sarjapeleissä totuttu. Turnauksen ensimmäisessä ottelussa Janina onnistui tekemään avausmaalin. Toholammin urheilijoita vastaan peli oli niin tiukka, että se piti ratkoa rankkareilla. Meiltä rankkarit sijoitti maaliin Milja, Ilona ja Venla. Se riitti pelin voittoon, koska vastustajalta yksi laukoja epäonnistui.
Turnaustiimi palkitsi meidän joukkueen näkyvimpänä pelaajana Nella Rajaniemen. Nellan pelaaminen kehittyi turnauksen edetessä valtavasti, viimeisessä ottelussa hän onnistui maalinteossa. Erityismaininta pitää antaa myös pari peliä maalissa pelanneelle Venlalle, joka esitti tosi upeita torjuntoja.
Tekstin kirjoitti Virve N.
13.07.2025 09.20 | FDS-leiri: paljon pallotatseja ja kisaamista |
13.07.2025 09.07 | Yöturnauksen taikaa |
28.06.2025 17.02 | Kevätkierroksen kuulumisia |
25.06.2025 07.55 | Uusi kokeilu: 1vs1-turnaus |
26.05.2025 06.25 | Helmareiden ottelua katsomaan! |
18.05.2025 14.58 | Ylivieska Cupin vakiokävijät |